
LOF - Shamanisme
Shamanisme og animisme fra oldtid til nutid (kendt fra 'Brinkmanns Briks' og Huxi Bachs 'Ubegribeligt')
24 feb 2026 Kl. 19.00
Arrangør: LOF Kongeå
"Det, der er vigtigt for samfundet, er vigtigt for os
Vi skaber rammerne for meningsfulde møder mellem mere end 100.000 deltagere i hele landet med kurser, foredrag og oplevelser."
Følg dem på FB: https://www.facebook.com/lofkongeaa
Er nogle sten levende, kan skovens træer iagttage dig, og taler dyr til shamaner? Flere og flere gravfund tyder på, at shamaner har været en del af fortiden fra stenalderen til vikingetiden, også i Danmark og landene omkring os. Verdensbilledet var animistisk, dvs. at man opfattede verden som fuld af ånder, både i naturen og hjemmet..
Men også antikkens grækere og romere var animister, ligesom vikingerne og talrige indfødte folk. Kulturer verden over og gennem hele verdenshistorien har med andre ord delt et animistisk verdensbillede - og det gælder også hundreder af millioner i Sydamerika, Afrika og Asien er i dag. Samtidig breder shamanisme sig atter i Vesten. Hvorfor - og hvad handler det om?
Det, der tidligere blev betragtet som ‘primitive’ folks naive ‘besjæling’ af dyr, planter og genstande - anskues i dag helt anderledes antropologer og religionshistorikere. Foredraget præsenterer på lettilgængelig vis et moderne perspektiv på animistiske verdensforståelser og shamanistisk praksis i fortid og nutid.
Et billedrigt foredrag af Rune Engelbreth Larsen - idé- og religionshistoriker og forfatter til 22 bøger. Tidligere medlem af Det Etiske Råd (2017-2022).
Pris: 175 kr.
Arrangør: LOF Kongeå