Kontakt os

Søg på websitet



Login til Magion
Home   >  
Udstillinger i MAGION

UDSTILLINGER I MAGION

Har du lagt mærke til kunsten vi har hængende på væggene i MAGION?

pil



Oplevelser for øjne og sjæl

Det er dygtige lokale eller oplands kunstnere, der udstiller i vores café- og indgangsområder. En kunstner udstiller som regel i en periode af 2-3 måneder. Nogle af dem sælger deres værker og andre gør det for at give beskueren noget at nyde.

Har du selv en kunstner i maven og lyst til at udstille? Kontakt os på kontakt@magion.dk





CAFÉ & FOYEROMRÅDE

Periodens kunstner

Fra 1. marts til 30. april kan du opleve Jette Grunnets maleriudstilling. 

Kommende udstillere

1. maj til 31. juli: Annette Nygaard, Malerier

Jette Grunnet

Jette Grunnet

Om kunstneren: Jette Grunnet

Marts og april måneds udstiller i MAGION er den lokale Jette Grunnet, og hun arbejder i både abstrakt maleri og fotografi.

Jette Grunnet har baggrund som grafiker og med stor inspiration fra vores flotte, lokale naturområder, arbejdes der intuitivt og sanseligt med lys, bevægelse og de nuancer, der opstår i mødet mellem himmel, hav og landskab. Der males med akryl i flere lag - både med pensler, spartel og andre remedier. Det abstrakte udtryk giver beskueren plads til egen fortolkning og inviterer til fordybelse.

Hendes malerier kredser ofte om naturens elementer – vandets rytme, horisontens ro og de organiske spor i landskabet – gengivet i lag og strukturer, der skaber dybde og nærvær. 

I sine fotografiske værker indfanger hun stemningsfulde øjeblikke fra omegnens smukke natur - særligt Grene Sande, Frederikshåb Plantage (Syvårssøerne) og Kirstinelyst. Der leges med farver og effekter - et foto er ikke bare et foto!

Jettes kunst udspringer af en passion for at male og fotografere. Hendes værker skaber ro, eftertanke og forbindelse – både til naturen og til beskuerens eget indre landskab.

På Jettes hjemmesiden kan du se hele udvalget:  www.grunnetillustrated.dk

MOTORIK- & KAMPSPORT

Periodens kunstner

Fra 9. februar til 31. marts kan du opleve bl.a. Irena Piel & Anette Grønholt Andersen m.fl. maleriudstilling. 

Kommende udstillere

1. april til 31. juli: Sara Løvengreen, Fotografier

Irena Piel med hendes første udstilling

Irena Piel med hendes første udstilling

Om kunstneren:

Vi er en gruppe malere fra Grindsted og Billund udstiller en række parafraser over træer, inspireret af kendte kunstneres værker.
Malerierne er et resultat af et kursusforløb, hvor vi er blevet undervist og inspireret af kunstner Bente Stamp. 
Kurset er blevet afviklet i Kunsthåndværkernes Hus på Solvej 70 i Grindsted og har modtaget tilskud fra Kultur- og Fritidsrådets puljer.








Tilmeld dig
nyhedsbrevet


Hold dig informeret og sikr dig, at du aldrig går glip af en god oplevelse nær dig i Grindsted og det nærliggende Billund. Tilmeld dig nu.

Tak for din tilmelding - vi ses i MAGION









ÅBNINGSTIDER


MAGION Kultur- og Idrætscenter har generelle åbningstider samt individuelle åbningstider inden for de forskellige faciliteter. Her finder du åbningstider for informationen, fitness, svømmehal og café. Hvornår ses vi?

IDRÆTTEN


MAGION er et hus som rummer mange forskellige sportsgrene, sportsudøvere og faciliteter hertil. Vores lokale foreninger er en del af vores daglige liv, og fylder huset med udøvere i alle aldre. Er du på udkig efter en idræt for dig?

KULTUREN


I MAGION hylder vi kulturen ved at have udstillinger rundt i huset fra oplands kunstnere. Herudover sørger vi for at skabe events, foredrag og underholdning for alle aldersgrupper i løbet af året. Hvad skal du mon opleve næste gang?

+PARTNER


MAGION Kultur og Idræt bygger på et uundværligt samarbejde med lokale og regionale partnere. Vi søger hele tiden nye partnere, der vil være med til at udvikle kommunens levende kultur- & idrætsliv. Skal du være med?