
Foredrag med Lene Varming
Oplev en spændende fortæller, der deler ud af erfaringer og oplevelser.
06 maj 2026 Kl. 19.00
Glæd dig til en berigende aften med oplæg, refleksioner og fællesskab, når Grindsted Husholdningsforening inviterer til foredrag fyldt med viden, inspiration og gode fortællinger.
I et gribende og nærværende foredrag fortæller sorgterapeut Lene Varming om, hvordan hun genfandt styrken, efter hun mistede sin datter i en ulykke i 2010. I kølvandet på den store sorg startede en lang proces med at bygge en ny virkelighed og en ny identitet op fra grunden.
Hun vil komme ind på de valg, vi har som mennesker, når sorgen rammer og på vigtigheden af at åbne hjertet for kærligheden.
Lene Varming deler både sin personlige historie og de indsigter, hun har nået. Derudover deler hun også konkrete redskaber til at bearbejde sorgen med.
Et foredrag til alle, der har mistet fodfæstet – og længes efter håb, lys og mening.
Arrangør: Grindsted Husholdningsforening
Følg os på FACEBOOK – Grindsted Husholdningsforening
http://www.grindsted-husholdningsforening.dk/
Alle er velkomne
Tilmelding fra den 10. april til Bodil Hansen tlf. 30 22 20 84 - gerne SMS - senest den 29. april.
Der skal indbetales ved tilmelding til:
Husk at angive ”foredrag” som besked på indbetalingen.
Du er først tilmeldt, når du har modtaget bekræftelse og betalt – så skynd dig at sikre din plads.